Schneider Electric LC1D80G7
Part No.:
LC1D80G7
Datasheet:
LC1D80G7.pdf
Description:
CONTACTOR
Shipping
LC1D80G7 Specifications
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
120VAC
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
102 VAC
Must Release Voltage:
36 VAC