Schneider Electric LC1D80BD
Part No.:
LC1D80BD
Datasheet:
LC1D80BD.pdf
Description:
CONTACTOR 80A 1F+1O 24V CC
Shipping
LC1D80BD Specifications
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
20.4 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC