Schneider Electric LC1D80B7
Part No.:
LC1D80B7
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
LC1D80B7.pdf
Description:
3P CONT 80A AC3 37KW 1NO 1NC 24V
Shipping
LC1D80B7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schneider Electric
Series:
TeSys
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C