Schneider Electric LC1D65ABD
Part No.:
LC1D65ABD
Datasheet:
LC1D65ABD.pdf
Description:
TESYS 3P EVLK CTR 65A 30KW AC3 2
Shipping
LC1D65ABD Specifications
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
65 A
Switching Voltage:
690VAC, 300VDC - Max
Features:
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC