Schneider Electric LC1D40G7
Part No.:
LC1D40G7
Datasheet:
LC1D40G7.pdf
Description:
3P OLD CONT 22KW 1NO 1NC 120VAC
Shipping
LC1D40G7 Specifications
Coil Voltage:
120VAC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Operating Temperature:
-5°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
96 VAC
Must Release Voltage:
36 VAC