Schneider Electric LC1D40AKUE
Part No.:
LC1D40AKUE
Datasheet:
LC1D40AKUE.pdf
Description:
TESYS CONTACTOR-3P-AC3- <= 440V
Shipping
LC1D40AKUE Specifications
Series:
TeSys
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
100 ~ 250VAC/DC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C