Schneider Electric LC1D40ABD
Part No.:
LC1D40ABD
Datasheet:
LC1D40ABD.pdf
Description:
TESYS 3P EVLK CONT 40A 18,5KW AC
Shipping
LC1D40ABD Specifications
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC