Schneider Electric LC1D18U7
Part No.:
LC1D18U7
Datasheet:
LC1D18U7.pdf
Description:
TESYS CONTACTOR 18A 1F+1O 240V 5
Shipping
LC1D18U7 Specifications
Coil Voltage:
240VAC
Contact Rating (Current):
18 A
Switching Voltage:
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
192 VAC
Must Release Voltage:
72 VAC