Schneider Electric LC1D12LE7
Part No.:
LC1D12LE7
Datasheet:
LC1D12LE7.pdf
Description:
TESYS CONTACTOR
Shipping
LC1D12LE7 Specifications
Coil Voltage:
208VAC
Contact Rating (Current):
12 A
Switching Voltage:
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
176.8 VAC
Must Release Voltage:
62.4 VAC