LEM USA Inc. LB 200-S/SP11
Part No.:
LB 200-S/SP11
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
LB 200-S/SP11.pdf
Description:
TRANSDUCER
Shipping
LB 200-S/SP11 Specifications
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Series:
LB
Package/Case:
Module, Single Pass Through
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Hall Effect, Closed Loop
Current - Sensing:
200A
Number of Channels:
1
Output:
Current
Sensitivity:
Frequency:
DC ~ 150kHz
Linearity:
±0.08%
Accuracy:
±0.5%
Voltage - Supply:
±15V
Response Time:
1µs
Current - Supply (Max):
Operating Temperature:
20°C ~ 50°C