NKK Switches LB03GW01-28-BJ
Part No.:
LB03GW01-28-BJ
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
LB03GW01-28-BJ.pdf
Description:
INCAND PANEL INDICATOR WHITE 28V
Shipping
LB03GW01-28-BJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
LB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Incandescent
Lamp Color:
White
Lens Color:
White
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
Voltage:
28V
Current:
Panel Cutout Shape:
Rectangle
Panel Cutout Dimensions:
0.88" x 0.64" (22.35mm x 16.26mm)
Lens Size:
19.40mm x 13.20mm
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)