NKK Switches LB01KW01-12-CJ
Part No.:
LB01KW01-12-CJ
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
LB01KW01-12-CJ.pdf
Description:
INCAND PANEL INDICATOR RED 12V
Shipping
LB01KW01-12-CJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
LB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Incandescent
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
12V
Current:
60mA
Panel Cutout Shape:
Square
Panel Cutout Dimensions:
0.64" x 0.64" (16.20mm x 16.20mm)
Lens Size:
13.20mm
Lens Style:
Square with Flat Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)