Nichicon LAR2W471MELC45
Part No.:
LAR2W471MELC45
Datasheet:
LAR2W471MELC45.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
LAR2W471MELC45 Specifications
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.047 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)