Nichicon LAR2W221MELC25
Part No.:
LAR2W221MELC25
Datasheet:
LAR2W221MELC25.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
LAR2W221MELC25 Specifications
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.05 A @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)