Littelfuse Inc. LA30QS5504
Part No.:
LA30QS5504
Datasheet:
LA30QS5504.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 550A 300VAC/VDC
Shipping
LA30QS5504 Specifications
Current Rating (Amps):
550A
Voltage Rating - AC:
300 VAC
Voltage Rating - DC:
300 VDC
Size / Dimension:
1.500" Dia x 1.579" L (38.10mm x 40.10mm)