Littelfuse Inc. LA30QS1004
Part No.:
LA30QS1004
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
LA30QS1004.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 100A 300VAC/VDC
Shipping
LA30QS1004 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® LA30QS
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
100A
Voltage Rating - AC:
300 VAC
Voltage Rating - DC:
300 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Semiconductors
Features:
Class:
Approval Agency:
UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA
Size / Dimension:
1.220" Dia x 1.630" L (31.00mm x 41.40mm)