LEM USA Inc. LA 200-SD/SP3
Part No.:
LA 200-SD/SP3
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
LA 200-SD/SP3.pdf
Description:
SENSORS
Shipping
LA 200-SD/SP3 Specifications
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Series:
LA
Package/Case:
Module, Single Pass Through
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Hall Effect, Closed Loop
Current - Sensing:
200A
Number of Channels:
1
Output:
Current
Sensitivity:
Frequency:
DC ~ 100kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
±24V
Response Time:
1µs
Current - Supply (Max):
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C