Littelfuse Inc. LA15QS252
Part No.:
LA15QS252
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
LA15QS252.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 25A 150VAC/VDC 5AG
Shipping
LA15QS252 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® LA15QS
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
25A
Voltage Rating - AC:
150 VAC
Voltage Rating - DC:
150 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA
Size / Dimension:
0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)