Littelfuse Inc. LA100P1504
Part No.:
LA100P1504
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
LA100P1504.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 150A 1KVAC/750VDC
Shipping
LA100P1504 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® LA100P
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
150A
Voltage Rating - AC:
1 kVAC
Voltage Rating - DC:
750 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA
Size / Dimension:
1.500" Dia x 5.709" L (38.10mm x 145.00mm)