Visual Communications Company - VCC L79D-Y24-W
Part No.:
L79D-Y24-W
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
L79D-Y24-W.pdf
Description:
24V YLW DIFFUSED LENS
Shipping
L79D-Y24-W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
L79
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Yellow
Lens Color:
Yellow
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
24V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.31" (7.87mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
80mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
60°
Termination Style:
Wire Leads - 6" (152.40mm)