Visual Communications Company - VCC L79D-R125-W
Part No.:
L79D-R125-W
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
L79D-R125-W.pdf
Description:
LED IND RED DIFF 125VAC 6" LEADS
Shipping
L79D-R125-W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
L79
Packaging:
Bag
Product Status:
Not For New Designs
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
AC
Voltage:
125V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.31" (7.87mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
80mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
60°
Termination Style:
Wire Leads - 6" (152.40mm)