Amphenol ICC (Commercial Products) L77SDC37SA4CH4F
Part No.:
L77SDC37SA4CH4F
Manufacturer:
Amphenol ICC (Commercial Products)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
L77SDC37SA4CH4F.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Shipping
L77SDC37SA4CH4F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
SD
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
37
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
3A
Backset Spacing:
0.318" (8.08mm)