Littelfuse Inc. L75QS050.V
Part No.:
L75QS050.V
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
L75QS050.V.pdf
Description:
750VDC HIGHSPEED SEMICONDUCTOR F
Shipping
L75QS050.V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-SPEED® L75QS
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
50A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
750 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, cURus, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
1.000" Dia x 2.875" L (25.40mm x 73.03mm)