Littelfuse Inc. L70S070.V
Part No.:
L70S070.V
Datasheet:
L70S070.V.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 70A 700VAC/650VDC
Shipping
L70S070.V Specifications
Series:
POWR-GARD® L70S
Packaging:
Box
Current Rating (Amps):
70A
Voltage Rating - AC:
700 VAC
Voltage Rating - DC:
650 VDC
Approval Agency:
CE, CSA, UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
1.220" Dia x 2.874" L (31.00mm x 73.00mm)