Littelfuse Inc. L70QS300.X
Part No.:
L70QS300.X
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
L70QS300.X.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 300A 700VAC/VDC
Shipping
L70QS300.X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-SPEED™ L70QS
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
300A
Voltage Rating - AC:
700 VAC
Voltage Rating - DC:
700 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Semiconductors
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 50kA DC
Size / Dimension:
2.000" Dia x 2.844" L (50.80mm x 72.24mm)