Tri-Mag, LLC L6R65DM-180-C8
Part No.:
L6R65DM-180-C8
Manufacturer:
Tri-Mag, LLC
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
L6R65DM-180-C8.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 65W
Shipping
L6R65DM-180-C8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tri-Mag, LLC
Series:
Tri-Mag®, L6R65DM (65W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
3.62A
Power (Watts):
65 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.1mm x 59.9mm x 36.1mm)