Tri-Mag, LLC L6R24D-240-C8
Part No.:
L6R24D-240-C8
Datasheet:
L6R24D-240-C8.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 24W
Shipping
L6R24D-240-C8 Specifications
Series:
Tri-Mag®, L6R24D (24W)
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
24 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.62" L x 1.79" W x 1.08" H (91.9mm x 45.4mm x 27.5mm)