Visual Communications Company - VCC L58D-R12-W
Part No.:
L58D-R12-W
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
L58D-R12-W.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 12V
Shipping
L58D-R12-W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
L58
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
12V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.19" (4.83mm)
Lens Size:
7.11mm Dia
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
10mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
60°
Termination Style:
Wire Leads - 6" (152.40mm)