Littelfuse Inc. L50QS070.T
Part No.:
L50QS070.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
L50QS070.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 70A 500VAC/VDC
Shipping
L50QS070.T Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-SPEED™ L50QS
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
70A
Voltage Rating - AC:
500 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Semiconductors
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, cURus, UR
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 50kA DC
Size / Dimension:
1.000" Dia x 3.625" L (25.40mm x 92.08mm)