Ohmite L50J20RE
Part No.:
L50J20RE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L50J20RE.pdf
Description:
50W 20 OHMS VIT 5%
Shipping
L50J20RE Specifications
Manufacturer:
Ohmite
Series:
L50
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
50W
Composition:
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)