Dantona Industries L37A136-4-3-2W
Part No.:
L37A136-4-3-2W
Manufacturer:
Dantona Industries
Category:
Battery Packs
Package:
Datasheet:
L37A136-4-3-2W.pdf
Description:
BATTERY PACK LI-ION 3.7V 18650
Shipping
L37A136-4-3-2W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Dantona Industries
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium-Ion
Rechargeability:
Yes
Battery Cell Size:
18650
Voltage - Rated:
4
Capacity:
3.7 V
Structure:
13.6Ah
Termination Style:
Side to Side, 1 Row x 4 Cells
Size / Dimension:
Wire Leads
Number of Cells:
2.80" L x 0.70" W x 2.70" H (71.1mm x 17.8mm x 68.6mm)