Visual Communications Company - VCC L36EN-G24-2312
Part No.:
L36EN-G24-2312
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
L36EN-G24-2312.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR GRN 24V
Shipping
L36EN-G24-2312 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
L36
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Ratings:
DC
Voltage:
24V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.31" (7.87mm)
Lens Size:
7.54mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Wire Leads - 6" (152.40mm)