ITG Electronics, Inc. L301314A-251LHF
Part No.:
L301314A-251LHF
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal, 4 Leads (Open)
Datasheet:
L301314A-251LHF.pdf
Description:
250uH, 112mOhm, 2A Max. Toroida
Shipping
L301314A-251LHF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Series:
L301314A
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
250 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
112mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.063" L x 1.012" W (27.00mm x 25.70mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)