KEMET L3012C2R2MDWDT
Part No.:
L3012C2R2MDWDT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
L3012C2R2MDWDT.pdf
Description:
INDUCTOR, WW SMD
Shipping
L3012C2R2MDWDT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-DWD
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
75mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
78MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3010
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)