Lumileds L2C5-30801205E1300
Part No.:
L2C5-30801205E1300
Datasheet:
L2C5-30801205E1300.pdf
Description:
LED COB LUXEON WHT RECT 3000K
Shipping
L2C5-30801205E1300 Specifications
Series:
LUXEON CoB Core Range Gen 3
Product Status:
Active
CCT (K):
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Rectangle
Luminous Flux @ Current/Temperature:
2905lm (Typ)
Current - Test:
600mA
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
35V
Lumens/Watt @ Current - Test:
138 lm/W
Current - Max:
1.2A
CRI (Color Rendering Index):
80
Size / Dimension:
20.00mm L x 24.00mm W
Height:
1.50mm
Light Emitting Surface (LES):
13.00mm Dia