Lumileds L2C5-30801203E0900
Part No.:
L2C5-30801203E0900
Datasheet:
L2C5-30801203E0900.pdf
Description:
LED COB LUXEON WHT RECT 3000K
Shipping
L2C5-30801203E0900 Specifications
Series:
LUXEON CoB Core Range Gen 3
Product Status:
Active
Color:
White, Warm
CCT (K):
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Rectangle
Luminous Flux @ Current/Temperature:
1432lm (Typ)
Current - Test:
300mA
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
34.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:
138 lm/W
Current - Max:
600mA
CRI (Color Rendering Index):
80
Size / Dimension:
16.00mm L x 19.00mm W
Height:
1.50mm
Light Emitting Surface (LES):
9.00mm Dia