Lumileds L2C4-4090-S01E0600
Part No.:
L2C4-4090-S01E0600
Datasheet:
L2C4-4090-S01E0600.pdf
Description:
LED COB NEUT WH SQUARE 4000K
Shipping
L2C4-4090-S01E0600 Specifications
Series:
LUXEON CX Plus CoB
Product Status:
Obsolete
Color:
White, Neutral
CCT (K):
4000K
Wavelength:
Configuration:
Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:
416lm (Typ)
Current - Test:
100mA
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
34.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:
121 lm/W
Current - Max:
250mA
CRI (Color Rendering Index):
90
Size / Dimension:
13.35mm L x 13.35mm W
Height:
1.70mm
Light Emitting Surface (LES):
6.00mm Dia