Lumileds L2C4-3590-M02E0900
Part No.:
L2C4-3590-M02E0900
Datasheet:
L2C4-3590-M02E0900.pdf
Description:
LED COB WM WH SQUARE 3500K
Shipping
L2C4-3590-M02E0900 Specifications
Series:
LUXEON CX Plus CoB
Product Status:
Obsolete
CCT (K):
3500K
Wavelength:
Configuration:
Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:
826lm (Typ)
Current - Test:
200mA
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
34.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:
120 lm/W
Current - Max:
400mA
CRI (Color Rendering Index):
90
Size / Dimension:
15.85mm L x 15.85mm W
Height:
1.70mm
Light Emitting Surface (LES):
9.00mm Dia