Lumileds L2C4-3090-S01E0600
Part No.:
L2C4-3090-S01E0600
Manufacturer:
Lumileds
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
L2C4-3090-S01E0600.pdf
Description:
LED COB WM WH SQUARE 3000K
Shipping
L2C4-3090-S01E0600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lumileds
Series:
LUXEON CX Plus CoB
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Chip On Board (COB)
Color:
White, Warm
CCT (K):
3000K
Wavelength:
Configuration:
Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:
374lm (Typ)
Current - Test:
100mA
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
34.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:
108 lm/W
Current - Max:
250mA
CRI (Color Rendering Index):
90
Viewing Angle:
115°
Features:
Size / Dimension:
13.35mm L x 13.35mm W
Height:
1.70mm
Light Emitting Surface (LES):
6.00mm Dia