Lumileds L2C4-3090-M03E0900
Part No.:
L2C4-3090-M03E0900
Datasheet:
L2C4-3090-M03E0900.pdf
Description:
LED COB WM WH SQUARE 3000K
Shipping
L2C4-3090-M03E0900 Specifications
Series:
LUXEON CX Plus CoB
Color:
White, Warm
CCT (K):
3000K
Wavelength:
Configuration:
Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:
1322lm (Typ)
Current - Test:
350mA
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
35V
Lumens/Watt @ Current - Test:
109 lm/W
Current - Max:
700mA
CRI (Color Rendering Index):
90
Size / Dimension:
15.85mm L x 15.85mm W
Height:
1.70mm
Light Emitting Surface (LES):
9.00mm Dia