Lumileds L2C4-2780-M03E0900
Part No.:
L2C4-2780-M03E0900
Manufacturer:
Lumileds
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
L2C4-2780-M03E0900.pdf
Description:
LED COB WM WH SQUARE 2700K
Shipping
L2C4-2780-M03E0900 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lumileds
Series:
LUXEON CX Plus CoB
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Chip On Board (COB)
Color:
White, Warm
CCT (K):
2700K
Wavelength:
Configuration:
Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:
1507lm (Typ)
Current - Test:
350mA
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
35V
Lumens/Watt @ Current - Test:
124 lm/W
Current - Max:
700mA
CRI (Color Rendering Index):
80
Viewing Angle:
115°
Features:
Size / Dimension:
15.85mm L x 15.85mm W
Height:
1.70mm
Light Emitting Surface (LES):
9.00mm Dia