Ohmite L25J8R0E
Part No.:
L25J8R0E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L25J8R0E.pdf
Description:
25W 8 OHMS VIT 5%
Shipping
L25J8R0E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
L25
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
8 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
25W
Composition:
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)