Littelfuse Inc. L17T250.T
Part No.:
L17T250.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
L17T250.T.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 250A 170VDC CYLINDR
Shipping
L17T250.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® L17T
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
250A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
170 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Telecom
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, CSA, UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA
Size / Dimension:
1.000" Dia x 1.157" L (25.40mm x 29.40mm)