Ohmite L175J75R
Part No.:
L175J75R
Datasheet:
L175J75R.pdf
Description:
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 175W
Shipping
L175J75R Specifications
Series:
270
Resistance:
75 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
175W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension:
1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)