Ohmite L175J40K
Part No.:
L175J40K
Datasheet:
L175J40K.pdf
Description:
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 175W
Shipping
L175J40K Specifications
Series:
270
Resistance:
40 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
175W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension:
1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)