Ohmite L175J11R2E
Part No.:
L175J11R2E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L175J11R2E.pdf
Description:
175W 11.2 OHMS VIT 5%
Shipping
L175J11R2E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
L175
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
11.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
175W
Composition:
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)