Lumileds L130-6580HE1400001
Part No.:
L130-6580HE1400001
Manufacturer:
Lumileds
Category:
LED White Lighting
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
L130-6580HE1400001.pdf
Description:
LED LUXEON COOL WHITE 6500K 1206
Shipping
L130-6580HE1400001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lumileds
Series:
LUXEON 3014
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
White, Cool
CCT (K):
6500K
Flux @ 85°C, Current - Test:
Flux @ 25°C, Current - Test:
29lm
Current - Test:
60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.95V
Lumens/Watt @ Current - Test:
161 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
80
Current - Max:
120mA
Viewing Angle:
116°
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1206
Size / Dimension:
0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)