Lumileds L130-6580003000W21
Part No.:
L130-6580003000W21
Manufacturer:
Lumileds
Category:
LED White Lighting
Package:
1212 (3030 Metric)
Datasheet:
L130-6580003000W21.pdf
Description:
LED LUXEON COOL WHITE 6500K 3030
Shipping
L130-6580003000W21 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lumileds
Series:
LUXEON 3030 2D
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
White, Cool
CCT (K):
6500K
Flux @ 85°C, Current - Test:
Flux @ 25°C, Current - Test:
97lm (Typ)
Current - Test:
120mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
6.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:
133 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
80
Current - Max:
240mA
Viewing Angle:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3030
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.62mm)