Lumileds L130-5090001400001
Part No.:
L130-5090001400001
Package:
1206 (3014 Metric)
Datasheet:
L130-5090001400001.pdf
Description:
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 3014
Shipping
L130-5090001400001 Specifications
Series:
LUXEON 3014
Package/Case:
1206 (3014 Metric)
Color:
White, Cool
CCT (K):
5000K
Flux @ 85°C, Current - Test:
Flux @ 25°C, Current - Test:
22lm (Typ)
Current - Test:
60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:
118 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
90
Current - Max:
100mA
Viewing Angle:
116°
Supplier Device Package:
3014
Size / Dimension:
0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):
0.033" (0.83mm)