Ohmite L12J470E
Part No.:
L12J470E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L12J470E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 12W
Shipping
L12J470E Specifications
Manufacturer:
Ohmite
Series:
270
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
470 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
12W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.313" Dia x 1.748" L (7.94mm x 44.40mm)